W dniach od 5 do 9 maja przebywała w naszej miejscowości 20-osobowa grupa hiszpańskich dzieci pod opieką 2 nauczycieli. WHiszpaniePokaż galerie październiku gościli oni naszych uczniów i obecnie mieli okazję poznać polską kulturę i miejsca, które mają dla naszej historii istotne znaczenie.

Lubień przywitał ich deszczem i prawie zimową pogodą ( na termometrze było 5 stopni ). Nieprzygotowani na taką aurę przeżyli szok termiczny, wszak gdy wylatywali, w ich miejscowości-Muli było 30 stopni. Szybko zostali więc zabrani przez rodziny do domów, gdzie czekał już na nich polski obiad ( z tego co wiem, w większości domów był rosół i kotlet). Po południu każdy indywidualnie organizował czas wolny swoim gościom.

Drugi dzień to pobyt w Oświęcimiu. Młodzi Hiszpanie zapoznali się z tragiczną, polską historią. Wieczór spędzili na wspólnym biesiadowaniu w domu P. Warzechy.

7 maja, wraz z polskimi kolegami, udali się na wycieczkę do Krakowa i Wieliczki. Mieli okazję bliżej poznać stolicę Małopolski i zobaczyć zabytkowe wielickie żupy. Wieczór należał do piłki nożnej, gdyż Barcelona grała z Liverpoolem ( niestety nasi goście przeżyli rozczarowanie).

Środa to dzień zagospodarowany przez  rodziny. Każdy zaproponował swojemu gościowi różne atrakcje. Większość wybrała Zator. Wieczorem Hiszpanie integrowali się z Polakami w domu p. Flagi. 

W ostatnim dniu uczestniczyli w Szkolnym Dniu Talentów, po czym zostali pożegnani przez p. Dyrektor, poszli do domów, aby się spakować i o godz. 16.30 wyjechali na lotnisko. Było mnóstwo łez i przyrzeczeń powrotu. Wielu rodziców otrzymało zaproszenie do Hiszpanii.

To niezwykle ważne wydarzenie z wielu powodów: pokazuje, że jesteśmy otwarci na nowe wyzwania, dzieci chętnie uczą się języków obcych i otwierają na nowe znajomości.

Szczególne podziękowania należą się p. I. Jastrzębskiej-Dorockiej, dzięki której doszło do tej wymiany.

                                                                                                                                                   Aga Łabuz